Menu

Show Programme

-

Venue
  • 07:00
  • 08:00
  • 09:00
  • 10:00
  • 11:00
  • 12:00
  • 13:00
  • 14:00
  • 15:00
  • 16:00
  • 17:00
  • 18:00
Main Arena
  • 07:30 - 11:00

    Ridden Hunter Classes - Local, Lightweight, Small, Middleweight, Heavyweight & Champion Ridden, f/b Ladies Hunter

  • 10:00 - 11:00

    Heavy Horses - In Hand

  • 11:00 - 11:30

    Parade of Hounds

  • 11:30 - 15:00

    Show Jumping - Class 3 - International Stairway f/b Management Show Jumping - Class 4 - 1.30m Open

  • 15:00 - 15:30

    Jurassic Fibre Shetland Performance Display Team

  • 15:30 - 16:00

    Grand Livestock Parade

  • 16:40 - 17:00

    Heavy Horse Turnout

  • 17:00 - 18:20

    Inter Hunt Relay preceded by Horn Blowing & Turn Out

Matford Arable Ring A (A and B denote a divided ring)
  • 07:30 - 08:00

    Arabs - In Hand (Area A)

  • 09:30 - 12:00

    Riding Horse Ridden (Area B)

  • 10:00 - 12:00

    Ridden Pure Bred Arabs (Area A) f/b Ridden Anglo & Part Bred Arabs (Area A)

Matford Arable Ring B (A and B denote a divided ring)
  • 08:00 - 09:30

    Ridden Hacks (Area B)

  • 09:30 - 10:00

    Riding Horses (Area B)

NSR Communications Ring
  • 08:00 - 12:00

    Hunter Breeding f/b Hack Breeding

  • 12:00 - 14:00

    Riding Horse Breeding f/b Sport Horse Breeding

  • 13:30 - 16:00

    Veterans - In Hand

  • 13:30 - 16:30

    Veterans - Ridden

Sheep Judging Rings
  • 08:00 - 09:00

    Wool on Hoof

  • 09:00 - 10:00

    Signet Recorded Ram Class

  • 10:00 - 12:30

    Sheep Interbreed Awards

Livestock Arena
  • 08:30 - 09:00

    Ayrshire, Guernsey, Crediton Dairy Ltd Holstein, Crediton Milling Co Ltd Jersey

  • 09:00 - 09:30

    Beef Interbreed Awards

  • 09:30 - 11:00

    Commercial Beef

    Mole Avon Country Stores

  • 11:00 - 11:30

    Clinton Devon Estates YFC Beef & Dairy Classes

  • 11:30 - 12:30

    Dairy Inspection/Production

  • 11:30 - 11:30

    William Ley Dairy Pair Competition

  • 12:30 - 14:00

    Crediton Dairy Ltd Dairy Interbreed Championships

  • 14:00 - 15:00

    YFC Stockmanship Class

    Clinton Devon Estates

Dog Show Rings
  • 09:30 - 15:00

    Hounds & Utility

Pig Judging Rings
  • 10:00 - 10:30

    Pig Inter Breed Championships

    NatWest Bank PLC

  • 10:30 - 11:00

    BPA Pig of the Year

  • 11:00 - 11:30

    BPA Young Pig of the Year

  • 11:30 - 12:00

    Kittows Award

  • 11:30 - 12:00

    Pressure Washers (SW) Championship

  • 12:00 - 12:30

    Young Pig Handler

Angora Goat Ring
  • 10:00 - 12:00

    New Forest Mohair, Puslinch Angoras Angora Fleece Classes

    New Forest Mohair, Puslinch Angoras

Dairy Goat Ring
  • 10:00 - 17:00

    Dairy Goat Classes begin

Matford Arable Ring
  • 12:00 - 12:30

    Four Year Old Hunters

  • 12:30 - 17:00

    Ladies Side Saddle Horse followed by Ridden Cobs, Maxi Cobs, Build Working Hunter, Working Show Horse

    Exeter Racecourse

Phil Greed Arena (Hi-Line Country Life & Woodland Area)
  • 13:00 - 14:00

    Heavy Horses in Show Harness

Back to top