Menu
qavs

17 . 18 . 19 May 2018

Show Programme

-

Venue
  • 07:00
  • 08:00
  • 09:00
  • 10:00
  • 11:00
  • 12:00
  • 13:00
  • 14:00
  • 15:00
  • 16:00
  • 17:00
  • 18:00
Main Arena - Mole Valley Farmers
  • 07:00 - 11:30

    Ridden Hunter Classes - Local

    Lightweight, Small, Middleweight, Heavyweight & Champion Ridden, Ladies Hunters. Mrs J M Waldron

  • 11:30 - 12:00

    Double Harness Scurry (Small)

    Browne Jacobson LLP

  • 12:00 - 12:30

    ‘Side Saddle Past & Present’ Display

  • 12:30 - 12:45

    HM Band of the Royal Marines

  • 12:45 - 14:30

    Show Jumping - Class 1

    Redrow Homes Ltd

  • 14:30 - 15:15

    Double Harness Scurry (Large)

    Browne Jacobson LLP

  • 15:15 - 16:00

    Private Driving & Concours d’Elegance

    Commercial Estates Property Ltd

  • 16:00 - 16:15

    Parade of Hounds

    Arbuthnot Latham & Co Ltd

  • 16:15 - 17:00

    Double Harness Scurry (Championship)

    Browne Jacobson LLP

  • 17:00 - 17:30

    '100 years of Agriculture’ Machinery Display

  • 17:30 - 18:00

    Devon County Show Rugby Tournament

    Exeter International Airport

  • 18:00 - 18:30

    Show Jumping - Class 2

Matford Arable Ring A (A, B and C denote a divided ring)
  • 07:30 - 08:00

    Arabs - In Hand (Area A)

  • 10:00 - 11:30

    Ridden Pure Bred Arabs (Area A) followed by Ridden Anglo & Part Bred Arabs (Area A)

  • 12:00 - 12:30

    Four Year Old Hunters

  • 12:30 - 01:30

    Ladies Side Saddle Horse followed by Ridden Cobs, Maxi Cobs, Working Hunter, Working Show Horse

    Exeter Racecourse

Matford Arable Ring B (A, B and C denote a divided ring)
  • 08:00 - 08:30

    Ridden Hacks (Area B)

  • 09:30 - 10:00

    Riding Horses (Area B)

NSR Communications Ring
  • 08:00 - 10:30

    Small Hunter Breeding followed by Hunter Breeding & Hack Breeding

  • 13:00 - 14:00

    Riding Horse Breeding followed by Sport Horse Breeding

Natwest Livestock Arena
  • 08:30 - 11:00

    Aberdeen Angus, Any Other Pure Beef Breeds, Beef Shorthorn, British Blonde, British Blue, British Charolais, British Limousin, British Simmental, Devon, Dexter, Hereford, South Devon

    NatWest Bank PLC, Ashfords LLP, Peplows Chartered Accountants, Foot Anstey LLP, Michelmores LLP

  • 11:00 - 13:30

    YFC Beef & Dairy Classes

  • 14:00 - 14:30

    Vintage Tractors Display

    The Vapormatic Co Ltd

Nat West Sheep Judging Rings
  • 09:00 - 11:30

    Any Other Pure Breed, British Rare & Primitive Breeds, Dorset Down, Exmoor Horn, Fleece, Hampshire Down, Lleyn, Suffolk, Texel, Valais Blacknose, White Face Dartmoor

  • 11:30 - 14:30

    Blue Texel, Border Leicester, British Berrichon, Devon & Cornwall Longwool, Jacob, Shetland, Southdown

  • 14:30 - 16:00

    Beltex, Bluefaced Leicester, British Charollais, Commercial Sheep (in their pens), Devon Closewool, Dorset Horn & Poll Dorset, Greyface Dartmoor, Roussin, Ryeland, Scotch Black-faced, Zwartbles

    JG Animal Health

Nat West Pig Judging Rings
  • 09:00 - 11:30

    British Saddleback, Gloucestershire Old Spot, Large White

  • 11:30 - 14:00

    Berkshire, British Lop, Large Back

  • 14:00 - 15:00

    Landrace & Welsh, Oxford Sandy & Black, Pietrain

  • 15:00 - 16:00

    Any Other Pure Breed, Middle White, Tamworth

Alpaca Ring
  • 09:30 - 10:30

    Halter Class Judging to Colour Championships

    Mr & Mrs J Dodds

Nat West Angora Goat Ring
  • 10:00 - 11:00

    Angora Goat Classes

    Corrymoor Mohair Socks, Masons Kings, Noteworthy Caravan and Campsite

Nat West Dairy Goat Ring
  • 10:00 - 12:00

    Dairy Goat Classes

Back to top